Gençler Van Gölü Havzası Gezisinde

İl Dışı Gezilerimizle Vanlı Genç Seyyahlar Medeniyetimizin İzinde
Ağustos 15, 2018
Van Valisi Murat Zorluoğlu Van Kültür Gezileri Programımızda Gençlerle Yemekte Bir Araya Geldi
Eylül 11, 2018

     Genç Ağaçlar Kök Salıyor Projesi, ilimiz gençlerini tarih ve kültürüyle buluşturmaya devam ediyor. Projemiz kapsamında kurslara katılarak eğitimler alan gençler, il içi gezilerimiz kapsamında Van Gölü Havzası Gezisi’ne katılarak ilimizin ve bölgemizin güzellikleri ile buluşuyor. Toplamda 1.100 Vanlı gencin faydalanacağı Van Gölü Havzası Gezisi ve Van Kültür Gezileri’nin 120 kişilik ilk kafilesi bugün Van Gölü Havzası’nı gezdi.

     Sabah Van Kahvaltısı ile başlayan gezi, gün boyu Van Gölü çevresindeki tarihi-kültürel mekanların gezilmesi ile devam etti. Gençler, gezide tarihi güzellikleri ile ülkemizin nadide bölgelerinden olan Van Gölü Havzası’nda yer alan Muradiye Şelalesi, Erciş Sahil Bandı, Adilcevaz Kalesi, Ahlat tarihi Selçuklu Mezarlıkları, Nemrut Krater Gölü, Tatvan, Gevaş Halime Hatun Kümbeti ve diğer tarihi/doğal güzellikleri görme fırsatı buldu.

     Kendileri için özel olarak hazırlanan tişört ve şapkalarla gezinin tadını çıkaran gençlerin  mutlulukları gözlerinden okundu. Erciş ve Çaldıran ilçelerinden gelerek böylesi bir geziye dahil olmanın heyecanını yaşayan gençler gezdikleri mekanlarda bol bol fotoğraf çektirdi. Gezilerde gidilen mekanların tarihi, kültürel ve manevi özelliklerini rehberlerden dinleyen gençler yeni yerler görmenin ve yeni şeyler öğrenmenin mutluluğuyla geziye devam etti.

     Hedefleri arasında gençlerin kendi değerlerini tanıyıp benimsemesine katkı sunmak da olan projemiz, Van’da yaşayan ancak imkânsızlıklar nedeniyle Van ve çevresinin güzelliklerini görme şansı bulamayan gençlere Van Gölü Havzası Tarih-Kültür Gezileri ile bu güzellikleri tanıtma ve yaşatma imkanı sunmaya devam ediyor. Gezilerde bölgemizin tarihini, kültürünü ve değerlerini görme fırsatı bulan gençlerin tarih bilincinin artırılmasına ve değerlerine sahip çıkan bir neslin yetişmesine katkıda bulunulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir