İl Dışı Gezilerimizle Vanlı Genç Seyyahlar Medeniyetimizin İzinde

Gençlik İftarlarımızın Sonuncusu Gürpınar’da Düzenlendi
Haziran 15, 2018
Gençler Van Gölü Havzası Gezisinde
Eylül 2, 2018

Projemiz, ‘Genç Seyyahlar Medeniyetimizin İzinde’ sloganıyla Vanlı gençleri ülkemizin tarih ve kültür başkentleriyle buluşturuyor. Düzenlenen il dışı gezilerle toplamda 405 Vanlı genç İstanbul, Bursa, Çanakkale, Edirne ve Bilecik’in olduğu kadim illerimizi geziyor.

   “Genç Ağaçlar Kök Salıyor” Projemizin uygulandığı Gençlik        Merkezleri’nde kurs/eğitim alan öğrenciler arasından seçilen gençler, 4 ayrı kafile halinde İstanbul, Bursa, Çanakkale, Edirne ve Bilecik illerini gezerek; tarih ve kültürümüzün önemli eserleriyle buluşuyor. Şimdiye kadar Erciş, Çaldıran, Edremit ve Gürpınar ilçelerimizden 205 genç, bu gezilere katılarak güzergâhtaki 5 şehri gezdi.

   Birçoğu ilk defa şehir dışına çıkan gençler, gezi programının başlangıç yeri olan İstanbul’a uçak ile seyahat etti. Büyük kısmının ilk defa uçuş deneyimi yaşadığı gençler, program kapsamında 4 farklı ilde en iyi imkanlara sahip otellerde konaklatıldı. Profesyonel rehberler eşliğinde İstanbul, Bursa, Çanakkale, Edirne ve Bilecik illerindeki önemli tarihi, kültürel ve manevi mekanları gezen gençler unutulmaz anılar biriktirdi.

   Van’ın uzak ilçelerinden gelerek ilk defa böylesi bir deneyim yaşayan gençlerimiz için gezi programına ek olarak araç içi aktiviteler ve ödüllü bilgi yarışmaları da düzenlendi. Geziye katılan gençlerimizin tüm ihtiyaçları program tarafından karşılanarak; gençlere tişört, şapka, kalem ve bloknot hediye edildi. Programda gençlerimize ilimizdeki gençlik liderleri ve gençlik uzmanları eşlik etti.

   Gezi süresince heyecanları yüzlerinden okunan gençler, böylesi unutulmaz bir programa katılmanın verdiği mutlulukla gezi programını tamamladı. Gençler, Gezi Programı’nda gördükleri ecdada ait eserlerle gururlandılar; gidilen manevi mekanlarda değerlerimize sahip çıkma bilincini pekiştirdiler. Diğer ilçelerden gelen akranlarıyla kardeşlik iklimi oluşturan gençler, devletimizin imkanlarıyla böyle bir programa dahil edilmenin kıvancını yaşadılar. Ağustos-Eylül aylarında yola çıkacak 2 ayrı Kafile ile 200 gencimiz daha medeniyetimizin izinden gitme imkanı bulacaktır. Ayrıca il dışı Tarih-Kültür gezilerinden sonra toplamda 1035 gencin faydalanacağı “Van Kültür Gezileri” ve “Van Gölü Havzası Tarih-Kültür Gezileri” düzenlenecektir. Proje kapsamında gerçekleştirilecek bu il içi ve il dışı kültürel gezilerle gençlerimiz, ülkemizin ve ilimizin tarihini, kültürünü ve değerlerini tanıyarak sahip olduğumuz zenginlikleri görme-yaşama şansı bulacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir